JAUNUMI

Ortoze –  atbalsts ārstniecības gaitā

Medapp ir jauns, nacionāls “spēlētājs” medicīnas preču vairumtirgotāju vidū Latvijā. Rūpīgi analizējot medicīnas preču piedāvājumu mūsu valstī, nolēmām, ka vēlamies pārstāvēt un sadarboties ar augstas kvalitātes Eiropas ražotājiem. Mūsu piedāvājuma klāstā ir preces ķirurģijai, ārstu ikdienai kā arī ortozes, kas paredzētas rehabilitācijas procesam un pieejamas pēc traumas vai operācijas arī plašākam cilvēku lokam.

Ortoze ir palīglīdzeklis, ko izmanto gan imobilizācijai, gan, lai atslogotu noteiktas muskuļu grupas, gan, lai specifisku kustību laikā pasargātu kādu locītavu no traumas iespējas.

Ortozes kvalitāte – kāda tai nozīme?

Tirgū pieejamas dažādas – tostarp arī ļoti lētas ortozes. Cena nereti šķiet vilinoša un pirmajā brīdī šāda ortoze maz atšķiras no dārgākām. Diemžēl pārāk bieži nākas saskarties ar klientiem/pacientiem, kuri pie mums ierodas ar iepriekš iegādātu “lēto variantu”, ko nav spējīgi nēsāt. Sliktas kvalitātes ortoze spiež, duras, rīvē, ir cieta, pārāk mīksta, āda zem tā neelpo. Vēl skumjāk, ja tā nav izstrādāta ievērojot cilvēka biomehāniku un nepilda savu funkciju.

Lai izstrādātu labu ortozi jāsadarbojas ārstiem, zinātniekiem un inženieriem. Savukārt no pacienta perspektīvas – ortozei ir jābūt ērtai. Uzvelkot, jārodas sajūtai, ka tā atvieglo dzīvi, nevis rada problēmas. Labas kvalitātes ortoze kalpos ilgi, nevis sāks plīst jau pirmajās lietošanas dienās.

Ortožu veidi

Ortozes grupē atkarībā no to medicīniskā uzdevuma. Ir trīs veidu ortozes – tā dēvētās vieglās ortozes, kuras pieejamas plašam cilvēku lokam. Piemēram, ja iekaisis karpālais kanāls, plaukstas ortoze atvieglos darbu ar datoru. Savukārt sportistam, kuram ir tendence uz potītes mežģījumiem, potītes ortoze pasargās no traumas sporta laikā. Vieglās un sporta ortozes labi pilda savu uzdevumu, bet būtiski, ka pacients risina arī pamatproblēmu, jo ortoze neārstē!

Divu citu veidu ortozes  – pirms operāciju un pēc – operāciju– atvieglo laiku līdz ķirurģiskam risinājumam, vai padara drošāku brūces dzīšanu pēc operācijas.

Ortozes izmērs un universālie risinājumi

Ortozēm ne vien ir dažāds pielietojums, bet arī atšķirīgi izmēri. Piemērota izmēra izvēlei ir liela nozīme, jo pretējā gadījumā tā nepildīs uzdevumu – būs pārāk vaļīga, vai arī pārāk cieša. Medapp mājas lapā (www.medapp.lv) esam  katrai ortozei norādījuši mērījumus, kurus cilvēkam jāveic, lai atrastu sev piemērotu izmēru. Svarīgi pieminēt, ka iegādājoties ortozi, nav vēlams šo ortozi nenodot citiem draugiem vai radiniekiem.

Ja ortozes izvēli konsultē ārsts vai fizioterapeits, speciālists palīdzēs izvēlēties pareizo lielumu. Tāpat daļai ortožu iespējami universāli risinājumi ar dažādām stiprinājuma pozīcijām. Šādas ortozes lieti noder situācijās, kad, piemēram, sākot lietot ortozi, cilvēkam ir tūska, kura ar laiku mazinās. Izvēloties citu stiprinājuma pozīciju, ortoze turpina derēt un pildīt savu uzdevumu.

Kā uzlikt pareizi?

Tik pat būtiski, kā izvēlēties piemērotu izmēru, ir arī pareizi uzlikt ortozi. Lai pirmajā reizē pareizi uzliktu vieglo ortozi pastāvīgi, vērts noskatīties attiecīgās ortozes uzlikšanas instrukciju (mājas lapā). Locītavām paredzētās ortozes liek uz ādas. Savukārt muguras ortozes  – uz plāna apakškrekla. Atkāroti uzlikt ortozi pēc tās kopšanas, parasti nesagādā grūtības, jo cilvēks jau pazīst sajūtas, kas liecina, ka ortoze uzlikta pareizi.

 

Valkāšanas ilgums

Par pirms un pēc operāciju ortožu valkāšanas laiku lemj ārsts. Pēc mugurkaula ķirurģijas nereti ortoze jānēsā mēnešiem. Ir traumu sekas vai saslimšanas, pēc kurām ar ortozi jādzīvo visu turpmāko dzīvi. Savukārt vieglās ortozes velk, veicot noteiktu darbību, lai uz konkrētu brīdi pasargātu sevi no sāpēm vai traumas.

Mazgāt – saudzīgi!

Līdzīgi kā drēbes, ortoze ir jākopj. Mazgāšanai piemērots ir silts ūdens un ziepes. Savukārt stiprinājuma vietas  – klipši regulāri jāattīra no diegiem, vilnas vai dzīvnieku spalvām, kas var apgrūtināt fiksāciju.

Pirms izvēlēties ortozi

Izvēloties vieglo vai sporta ortozi, ieteicams konsultēties ar speciālistu. Tas var būt treneris, fizioterapeits vai ārsts. Bet varat rēķināties, ka zinoši palīdzēs arī ortožu pārdevējs.

Pirms un pēc operācijas ortozes lieto saskaņā ar ārsta norādījumiem.

Apsverot ortozes izvēli, jāpatur prātā, ka ortozes nav ārstniecības līdzeklis, bet tā var ievērojami atvieglot vai padarīt drošāku ārstēšanās procesu.

Neņemt no citiem- intīms produkts. Atcerēties, ka kalpošanas ilgums 3-6 mēneši.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *